جرقویه

سیر نام این منطقه در زمان:گرکویه، گرکوا، گرگوِیه، گبرگوِیه، جِرکوه، جِرقوه، جرقویه دربارهٔ نامگذاری این منطقه سه دیدگاه وجود دارد:

  • جِرقویه که عربی شده جِرکویه است. جِر در گویش مردم منطقه به معنی زیر و پایین و چون بیشتر مناطق مسکونی در این منطقه در دامنه کوه واقع گردیده است جِرکوه نامیده اند.
  • با خشک شدن دریای مرکزی ایران این منطقه که سرزمینی آباد و خرم بوده و از نشانه های آن در روزگار کنونی وجود جنگل های قیچ و تاغ و گز (درخت) و درختان بادام و انجیر و پسته کوهی است؛ از پوشش گیاهی تهی شده و در زمان ساسانی به گرکویه (کوه لخت) معروف می شود.
  • گویش مردم این منطقه همان گویش گرکویه ای است که از شاخه گویش های مرکزی ایران و بازمانده زبان پارسی باستان، اوستایی و پهلوی ساسانی است. به همین سبب این سرزمین را گرکویه یعنی جایگاه ستایش نیایش و سرود نامیده اند؛ چراکه گر در زبان اوستایی به چم ستایش ونیایش و سرود است و کوی پسوند جایگاه که با گذشت زمان به جرقویه تغییر یافته است. علی شفیعی نیک آبادی. نگارنده کتاب گرکویه سرزمینی ناشناخته بر کران کویر. وباسپاس از دست اندرکاران تارنما.

موقعیت جغرافیایی شهر جرقویه

منطقه جرقویه با پهناوری نزدیک به ۶۴۵۰ کیلومترمربع است که نزدیک ترین روستای این منطقه به اصفهان روستای قارنه به فاصله ۵۲ کیلومتر و دورترین روستای این منطقه به اصفهان روستای حارث آباد به فاصله ۱۹۹ کیلومتر است. از سوی شمال به مناطق جلگه، بن رود، شهرستان ورزنه، از جنوب به آباده در استان فارس، از غرب به شهرستان شهرضا، از شمال غربی به دهستان براآن جنوبی، از شمال شرقی به تالاب گاوخونی، از شرق به خضرآباد یزد و از جنوب شرقی به شهرستان ابرکوه و از جنوب غربی ایزدخواست در استان فارس متصل می شود.

 

برچسب ها :
مطالب مشابه

  ارتباط تلفنی مردمی با حضور چهار مدیر حوزه سلامت،درمان و دارویی استان از طریق سامانه تلفنی سامد(۱۱۱)  زمان: یکشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۲ از ساعت ۹ الی ۱۰:۳۰ سامانه ارتباط مردم با دولت (سامد) به نشانی ۱۱۱٫ir و با هدف پاسخگویی مستقیم دستگاه ها و سازمان های کشور از طریق سامانه الکترونیکی و تلفنی، […]

۱۴ بهمن ۱۴۰۲

ارتباط تلفنی مردمی با مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان جناب آقای احمدی نیا از طریق سامانه تلفنی سامد(۱۱۱)  زمان: سه‌شنبه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۲ از ساعت ۹ الی ۱۰ سامانه ارتباط مردم با دولت (سامد) به نشانی ۱۱۱٫ir و با هدف پاسخگویی مستقیم دستگاه ها و سازمان های کشور از طریق سامانه الکترونیکی […]

۱۳ آذر ۱۴۰۲
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره (۸) آنچه که داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید برای ثبت نام قطعی بدانند را اعلام کرد.

به گزارش  کمیته اطلاع رسانی امور اجرایی انتخابات شهرستان جرقویه، متن این اطلاعیه به شرح زیر است: به آگاهی متقاضیان محترم داوطلبی انتخابات سراسری دوازدهمین دوره­ مجلس شورای اسلامی می رساند، در اجرای ماده­ ۵۳ قانون انتخابات مذکور، ثبت نام داوطلبان از روز پنجشنبه مورخ ۱۴۰۲/۷/۲۷ تا روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ جمعاً به مدت ۷ […]

۲۴ مهر ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان جرقویه، همزمان با سراسرکشور مردم فهیم و انقلابی شهرستان جرقویه پس از اقامه نماز عبادی سیاسی چمعه مورخ ۲۱مهرماه۱۴۰۲ با حضورگسترده خود در مراسم راهپیمایی، حمایت قاطعانه خود را با مردم مظلوم فلسطین اعلام و جنایات رژیم ستمگرصهیونیستی درکشتار زنان و کودکان این سرزمین را محکوم نمودند.  

۲۳ مهر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =