ساخت دوم نیروگاه خورشیدی غدیر جرقویه

ساخت مرحله دوم نیروگاه خورشیدی غدیر جرقویه اصفهان آغاز شد
ساخت مرحله دوم نیروگاه ۲۰ مگاواتی برق خورشیدی غدیر در زمینی به وسعت ۳۰ هکتار و با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان جرقویه در شرق اصفهان آغاز شد.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در این مراسم گفت: مرحله دوم نیروگاه ۲۰ مگاواتی برق خورشیدی غدیر در دو فاز ۱۰ مگاواتی ۶ تا ۸ تا ماهه آینده به بهره برداری می رسد.
سید فریدالدین معصومی افزود: در دوره ساخت این نیروگاه برای ۱۹۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود و در زمان بهره برداری ۱۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.
او تولید ۹۰۰ مگاوات برق با انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را از برنامه های این شرکت تا سال ۱۴۰۴ اعلام کرد.
او در ادامه با بیان ان که از ۳۶۵ روز سال آسمان حدود ۳۰۰ روز کشورمان آفتابی است، میزان متوسط تابش خورشید در ایران را ۲ هزار کیلو وات ساعت بر متر مربع اعلام کرد و گفت: این میزان تابش خورشید در شرق اصفهان، شمال استان فارس و همچنین جنوب استان یزد بیش از ۵ هزار کیلو وات ساعت بر متر مربع بوده و این مناطق مکان مناسبی برای تولید انرژی خوشیدی است.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به این که ۴ سال پیش مرحله نخست نیروگاه برق خورشیدی غدیر شهرستان جرقویه با ظرفیت ۱۰ مگاوات به بهره برداری رسید افزود: با بهره برداری مرحله دوم نیروگاه برق خورشیدی غدیر ظرفیت تولید برق خورشیدی شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در استان اصفهان به ۳۰ مگاوات می رسد.
معصومی ادامه داد: ظرفیت امسال تولید برق خورشیدی این شرکت با ایجاد نیروگاه های برق خورشیدی در کشور از ۴۰ مگاوات به ۱۰۰ مگاوات افزایش می یابد.
او به مزیت های تولید انرژی برق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به ازای تولید هر کیلووات ساعت برق در نیروگاه های اصفهان بین یک دهم لیتر تا ۲ لیتر آب مصرف می شود که میزان بالایی است در صورتی که برای تولید انرژی خورشیدی این میزان آب مصرف نمی شود.
همچنین مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر با بیان این که یکی از ارکان مهم در توسعه منطقه ای و توسعه ملی توجه به زیرساخت ها است گفت: بزرگترین چالش های منطقه خاورمیانه در دو دهه آینده در حوزه برق و آب بوده چرا که میزان تولید برق تابعی از میزان وجود آب است و این دو چالش بر همدیگر اثرگذار اند.
امیر عباس حسینی با اشاره به این که از ۳۶۵ روز سال آسمان حدود ۳۰۰ روز کشورمان آفتابی است افزود: بسیاری از مناطق کشورمان ظرفیت تولید انرژی برق خورشیدی را دارند و کارشناسان باید به این موضوع توجه کنند.
وی نبود توازن انرژی را چالش آینده توسعه صنعتی کشورمان بیان کرد و گفت: تولید ۱۰۰ مگاوات برق خورشیدی هدف گذاری امسال و تولید ۹۰۰ مگاوات برق خورشیدی تا سال ۱۴۰۴ کشور از برنامه های مجموعه شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر است.
همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهانگفت: در حال حاضر ۵۸۰ مگاوات ظرفیت اماده واگذاری تولید انرژی برق خورشیدی در استان وجود دارد و آمده سرمایه گذاری است.
مهران زینلیان افزود: این ظرفیت در استان وجود دارد تا شرکت سرمایه گذاری غدیر بتواند تولید ۹۰۰ مگاوات برق خورشیدی تا سال ۱۴۰۴ را در استان اجرایی کند.
او افزود: به دلیل موقعیت جغرافیایی استان اصفهان و افزایش دمای هوا و همچنین استقرار صنایع مادر در استان میزان مصرف برق در اصفهان زیاد بوده و با ایجاد ایجاد نیروگاه های خورشیدی می توان منبع تولید تا مصرف برق را در استان کوتاه کرد.
همچنین مدیر عامل شرکت برق منطقه ای اصفهان با بیان این که منطقه شرق اصفهان منطقه مستعدی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی است ، دیماند مورد نیاز برق استان را ۶ هزارمگاوات اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از فاز دوم نیروگاه ۲۰ مگاواتی غدیر حدود ۲ دهم درصد برق مورد نیاز استان از طریق این نیروگاه تامین خواهد شد.
رسول موسی رضایی با اشاره به این که در کشور شرکت های توانمندی برای تولید انرژی های تجدید پذیر وجود دارد ، تنها مشکل این شرکت ها را تامین زمین برای ایجاد نیروگاه بیان کرد و افزود: مدیریت استان اصفهان باید با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع منابع طبیعی استان زمین مورد نیاز است شرکت ها را تامین کنند.

 

برچسب ها :
مطالب مشابه

  بسم الله الرحمن الرحیم دفاع مقدس، تجلی شکوه و عظمت ایثار، ایمان، اراده، وحدت و سربلندی ملت غیور، مومن و انقلابی ایران اسلامی در حراست و پاسداری از آب و خاک و مرز و سرزمین و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده که در تاریخ این دوران به ثبت رسیده است، و […]

۳ مهر ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان جرقویه همزمان با سفر شهرستانی استاندار به جرقویه، گفت‌وگو و دیدار چهره به چهره استاندار اصفهان، معاونین و جمعی از مدیران کل استان با مردم شهرستان جرقویه در محل فرمانداری رقم خورد.

۳ مهر ۱۴۰۲

حضور استاندار اصفهان در گلزار شهدای شهرستان جرقویه و ادای احترام به مقام شامخ شهیدان

۳ مهر ۱۴۰۲

استاندار اصفهان گفت: در مجموع ۸۵ مصوبه در حوزه‌های زیرساختی، زیربنایی، اقتصادی، بهداشت و درمان، آموزشی، فرهنگی، ورزشی و … در بیست و چهارمین سفر شهرستانی برای توسعه و آبادانی شهرستان جرقویه اخذ شد. به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان جرقویه ، دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان پس از شورای اداری مشترک استان و شهرستان […]

۳ مهر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − نه =