امور یارانه

یارانه به چه معناست؟
یارانه (سوبسید: subvention) به معنی نوعی از کمک مالی و رایگان دولت به مردم است. و به منظور رفاه حال مردم از جانب دولت در یک زمان خاص به حساب سرپرست های خانوار واریز می شود.

چطور از وضعیت فعلی یارانه مطلع شویم؟
اطلاع از وضعیت شمول و یا عدم شمول یارانه کمک معیشتی خانوار با درج کد دستوری #کدملی*۴۳۸۵۷*۴* در تلفن همراه واجد سیم کارت به نام افراد متقاضی انجام پذیر است.

نحوه ثبت نام جدید جهت دریافت یارانه کمک معیشتی به چه شکل است؟
ثبت نام سرپرستان خانواری که به هر دلیل تاکنون یارانه کمک معیشتی دریافت نکرده­­اند و یا در حال حاضر به دلیل انصراف داوطلبانه و یا سهوی، یارانه کمک معیشتی دریافت نمی‌کنند و یا به دلیل حذف ناشی از شناسائی خانوار­های پُردرآمد (مربوط به قبل از اردیبهشت سال ۱۴۰۱) مشمول یارانه نیستند و یا به دلیل عدم مراجعه در زمان مقرر قانونی موفق به ثبت اطلاعات خود در ثبت نام فروردین سال ۱۳۹۳ نشده‌اند، می­توانند با مراجعه به سامانه https://my.gov.ir نسبت به انجام ثبت نام خود و افراد زیر مجموعه خانوار اقدام نمایند. داشتن شناسنامه ایرانی و کدملی معتبر برای سرپرست خانوار و افراد زیر مجموعه وی و شماره تلفن همراه به نام سرپرست خانوار و همچنین شماره شبای بانکی سرپرست خانوار متقاضی و کد پستی محل سکونت خانوار برای انجام ثبت نام الزامی است.

اعتراض به دهک بندی و ارائه درخواست بازبینی چگونه است ؟
ثبت اعتراض به دهک بندی خانوار، فقط در سامانۀ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس اینترنتی https://hemayat.mcls.gov.ir قابل انجام است و پیگیری دریافت نتیجه اعتراض نیز منحصراً از طریق همان وزارتخانه امکان­پذیر می‌باشد.

تغییرات شماره حساب بانکی یارانه کمک معیشتی چگونه است ؟
سرپرستان خانوار درصورت نیاز به تغییر شماره حساب بانکی و یا بانک عامل دریافت یارانه کمک معیشتی (به شرط عدم دریافت وام یک میلیون تومانی مربوط به خانوارهای متاثر از بیماری کرونا) می‌توانند از یکم تا پنجم هر ماه به بانک‌های عامل قدیم و جدید خود مراجعه نمایند.

تغییر سرپرست خانوار و یا جداسازی و تفکیک یارانه به چه صورت انجام می پذیرد؟

الف- ازدواج: در صورتی که درحال حاضر زوجین، در زیرمجموعه والدین خود یارانه کمک معیشتی دریافت می­کنند، به همراه اصلِ مدارک شناسائی معتبر و اصل عقدنامۀ رسمی به یکی از مراکز پلیس+۱۰ شهرستان محل سکونت و سپس جهت اعلام شمارۀ حساب به شعبه بانک مربوطه مراجعه نمایند.

ب- طلاق: در صورتی که درحال حاضر فرد متقاضی، در زیرمجموعۀ همسر سابق خود یارانه کمک معیشتی دریافت می­کند، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل طلاق‌نامۀ رسمی به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ شهرستان محل سکونت و سپس جهت اعلام شماره حساب در سامانه رفاهی به شعبه بانک مربوطه مراجعه نماید.

پ- فوت سرپرست خانوار: در صورتی که درحال حاضر فرد جایگزین، در زیر مجموعه متوفی یارانه کمک معیشتی دریافت می‌نماید، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل گواهی رسمی فوت به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ شهرستان محل سکونت و سپس جهت اعلام شماره حساب در سامانه رفاهی به شعبه بانک مربوطه مراجعه کند.

ت- موارد بَدسرپرستی و عدم سازش: در صورتی که شخص متقاضی جداسازی یارانه کمک معیشتی در زیرمجموعه فردِ بَدسرپرست قرار دارد، می­تواند به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل مستندات لازم (از جمله؛ اصل حُکم رسمی دادگاه مبنی بر عدم سازش زوجین)، به منظور تغییر سرپرست خانوار به فرمانداری شهرستان محل سکونت و سپس به دفتر پلیس+ ۱۰ و در نهایت جهت اعلام و ثبت شماره حساب در سامانه رفاهی به شعبه بانک مربوطه مراجعه نماید.

ث- موارد حضانت، کفالت، قیمومیت و فرزند خواندگی: در صورتی که در حال حاضر فرزند مورد نظر و شخصِ عهده­دارِ حضانت، کفالت و قیمومیت یارانه کمک معیشتی دریافت می­کنند، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل مستندات لازم (از جمله؛ اصل حُکم رسمی دادگاه مبنی بر عهده دار بودنِ حضانت، کفالت و یا قیمومیت)، به فرمانداری شهرستان محل سکونت خود مراجعه نمایند.

برای پاسخ به سوالات احتمالی شما به شماره ۴۶۶۲۲۰۲۲-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید. هم چنین تلفن گویای سازمان هدفمندی یارانه به شماره ۴۳۸۵۷-۰۲۱ آماده پاسخ گویی سوالات شماست.